Wymiary: B5
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-62302-91-8
  • Człowiek i społeczeństwo/Filozofia

Transnarodowe sieci poradnicze polskich emigrantów

Aneta Słowik

Wyrażam głębokie przekonanie, że recenzowana przeze mnie książka jest naukowo oryginalna i unikatowa pod względem treści. Podnosi zagadnienia o kluczowym znaczeniu społeczno-kulturowym i ukazuje je z wielu perspektyw teoretyczno-badawczych. Po pierwsze, pogłębia wiedzę na temat samego zjawiska emigracji, po drugie, przestrzeni transnarodowej – kategorii zyskującej na wadze i niezmiernie istotnej z punktu widzenia pedagogów, socjologów, ekonomistów, antropologów, politologów czy demografów, po trzecie, przedstawia potencjał poradniczy tkwiący w sieciach, wzbogacając konteksty i ramy dyskursu poradoznawczego, prowadzonego na poziomie akademickim i w środowiskach uprawiających poradnictwo, doradztwo lub terapię. Książkę warto polecić decydentom politycznym, badaczom i studentom.
Z recenzji wydawniczej prof. UMK dr hab. Ewy Przybylskiej

Autorka sprawnie przedstawia mechanizmy tworzenia się i obumierania sieci społecznego wsparcia. Mają one charakter zarówno formalny, jak i nieformalny, gdzie szczególnie interesujące jest to, jak kreują się oddolne struktury przepływu informacji i wsparcia. Otrzymujemy przy tym ciekawe analizy funkcjonowania głównych aktorów takich sieci – ich motywy, frustracje, doświadczenia.
Z recenzji wydawniczej prof. DSW dra hab. Piotra Mikiewicza

As far as I know, no one except Dr Slowik has analysed advice-providing networks existing among Polish migrants in the UK, other than to describe formal organisations such as NGOs and trade unions. Hence this book represents an original contribution to the sub-field of migration studies which is concerned with post-2004 Polish migration.
Z recenzji wydawniczej prof. dr Anny White, University College London School of Slavonic and East European Studies

WSTĘP

Rozdział I
KONCEPCJA TRANSNARODOWOŚCI

Rozdział II
O MIGRACJI
Człowiek migrujący
Relacje i potrzeba wsparcia

Rozdział III
DLACZEGO SIEĆ?

Rozdział IV
TRANSNARODOWE SIECI W PRZESTRZENI SPOŁECZNEJ

Rozdział V
TRANSNARODOWE SIECI PORADNICZE TWORZONE PRZEZ POLSKICH EMIGRANTÓW
O pomaganiu w sieci
Jak zbudowana jest sieć poradnicza?
Kto tworzy sieć poradniczą? Aktorzy, reżyserzy, wykonawcy, odbiorcy

Rozdział VI
NIEBEZPIECZEŃSTWA PRAKTYK PORADNICZYCH W SIECIACH EMIGRACYJNYCH